Seniorzy na targach

25 maja w restauracji arkadia w Czerwionce miały miejsce I Mini targi seniora, których organizatorem była Anna Guzior- Rutyna, redaktor naczelna miesięcznika Dar seniora.

– Takiej imprezy w Czerwionce jeszcze nie było i pomyślałam, że warto tego typu wydarzenie dla seniorów zorganizować. Jak przekonaliśmy się, pomysł był jak najbardziej trafiony i po cichu już myślimy o organizacji podobnych imprez, także w innych miejscowościach województwa śląskiego – powiedziała pomysłodawczyni minitargów.

Trudno nie zgodzić się z jej słowami, ponieważ frekwencja dopisała, a bogaty program nie pozwalał na nudę. Wszystko rozpoczęło się od wędrówki po zabytkowym osiedlu familoków wraz z przewodnikiem Czesławem Żemłą, który podczas spaceru opowiadał turystom o historii tego miejsca i ciekawostkach z nim związanych. – Już wielokrotnie miałem w planach wybrać się do Czerwionki zwiedzić to osiedle, ale jakoś nigdy nie było dobrej okazji. Gdy przeczytałem program dzisiejszej imprezy i zobaczyłem, że jest w nim także zwiedzanie z przewodnikiem tego urokliwego miejsca, postanowiłem przyjechać. Takich miejsc jest już bardzo mało na naszym Śląsku, dlatego warto je odwiedzać i przypominać sobie, jak to kiedyś się żyło – powiedział nam pan Wiktor, który przyjechał na minitargi z Gliwic.
Oficjalnie otwarcie wydarzenia nastąpiło o godz. 13:30 w Restauracji ARKADIA, a nastąpiło nie byle jak, ponieważ dla licznie zebranych uczestników zaśpiewały gwiazdy śląskiej sceny muzycznej – Claudia i Kasia Chwołka – prezentując swoje piosenki z najnowszej płyty „Melodia serc”, czym porwały seniorów do gorących oklasków, wspólnego śpiewania, a nawet... tańców.
W trakcie występu mamy i córki z Czuchowa na salę wjechał duży tort, przygotowany przez cukierników z Piekarni-Cukierni pana Tomasza Barańskiego, którego mógł skosztować każdy uczestnik imprezy.
Tort nie był jednak jedynym przygotowanym ciastem na imprezę, ponieważ Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchowa, Dębieńska i Książenic wzięły udział w konkursie na najsmaczniejszy wypiek. Oceniany on był w dwóch kategoriach: „Najsmaczniejszy wypiek według jurorów” oraz „Najlepszy wypiek według publiczności”. Po naradach puchar przyznany przez jury (Ewa Sobocińska, Urszula Stempień, Łukasz Szołtysek – przedstawiciel Piekarni-Cukierni Tomasza Barańskiego) powędrował do pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchowa, z kolei publiczność na grodziła Koło Gospodyń Wiejskich z Książenic.
Pięć pań wzięło także udział w konkursie na najbardziej oryginalnie wykonaną biżuterię. Jurorki (Aleksandra Pietruszewska, Iwona Szura, Małgorzata Pawlewicz) jednogłośnie zdecydowały, że pierwsze miejsce należy się pani Danucie Ignacy. Tuż za nią uplasowały się: pani Mirosława Student oraz pani Małgorzata Malska-Zając.
Dodatkowymi atrakcjami był pokaz mody dla seniorów oraz spotkanie z MISS ZOLYT – panią Marią Kanią oraz Wróżką Cesarią. Miłą niespodziankę przygotowało także Koło Gospodyń Wiejskich z Czuchowa. Panie zaprezentowały humorystyczny skecz o miłości w jesieni życia.
Targi to oczywiście nie tylko część rozrywkowa, ale przede wszystkim możliwość zapoznania się z działalnością firm oraz skorzystania z ich usług. W Czerwionce taką okazję umożliwiły: Przychodnia stomatologiczno-protetyczna Art Dent, Centrum Dietetyczne Natur House, Aparaty słuchowe Słuchmed, Zepter, Salon piękności dla psów i kotów LILI, Zielarnia św. Franciszka w Żorach, Agencja pośrednictwa pracy A&J Partners, Biuro turystyczne AGATA, Coach ICF Mirela Szymczak, VARIA – producent suplementów diety marki HUMAVIT, ORIFLAME – Barbara Kowalska i Beata Abrahamczyk z Rybnika, Plus Kredyt 24, Centrum Zapoznawcze ZOLYTY, DJ Przemek Król (zadbał także o nagłośnienie oraz prowadzenie imprezy).
Uczestnicy I Mini Targów mogli również podziwiać piękną wystawę obrazów utalentowanych uczestników warsztatów malarstwa prowadzonych przez pana Czesława Fojcika z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Czerwionki.
– Zdecydowanie brakuje takich wydarzeń dla seniorów i to nie tylko w Czerwionce, ale w ogóle, dlatego jesteśmy wdzięczni pani Ani, że wpadła na pomysł zorganizowania minitargów. To dobra okazja, by wyjść z domu, spędzić czas w gronie znajomych, pobawić się trochę, ale także poznać kogoś nowego. Przecież przyjechali tutaj ludzie nawet z Czechowic-Dziedzic, Bytomia, Knurowa i kilku innych miast – powiedziała nam pani Krystyna z Leszczyn. – Mamy nadzieję, że to były pierwsze, ale nie ostatnie takie targi. Czekamy na kolejne. Chcemy więcej. Może tym razem w Rybniku? – dopowiedziały uśmiechnięte rybniczanki: pani Anna i pani Jadwiga.

Tomasz Flak

• Seniorzy na targach_1