Po naszymuPowstanie druga edycja książki kucharskiej z przepisami mieszkańców gminy Czerwionki - Leszczyn. W ubiegłym roku została wydana książka kucharska pt. „Po Noszymu, czyli po ślonsku. Przepisy kulinarne mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od pojawienia się publikacji rozszedł się cały nakład (2000 egzemplarzy). Sukces i pozytywny oddźwięk pierwszej edycji książki spowodował, że powstanie jej kontynuacja. Do końca czerwca br. trwa nabór przepisów. Przepis może zgłosić każdy mieszkaniec gminy Czerwionka-Leszczyny.
Zasady są takie same jak podczas pierwszej edycji, czyli: każdy może nadesłać - bądź dostarczyć - przepis, który chciałby aby został umieszczony w książce. Obok przepisu znajdować się będzie zdjęcie potrawy oraz imię i nazwisko autora. Wyboru przepisów do publikacji dokona komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy „Feniks” oraz restauracji działających na terenie gminy: „Biały Dom”, „Capitol”, „Kibic” i „Arkadia”.
Książka kucharska powstaje w ramach projektu "Po noszymu, czyli po ślonsku 2" realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”.
Celem projektu jest przekazywanie kulinarnych tradycji śląskich oraz szerzenie rodzimej kultury śląskiej związanej z kuchnią poprzez wydanie książki kucharskiej zawierającej oryginalne przepisy w podwójnej wersji językowej tj. w gwarze śląskiej oraz w języku polskim.
Książka zawierać będzie minimum 20 przepisów podzielonych na następujące typy dań: przystawki, sałatki i zupy, dania główne, desery, napoje oraz przetwory lub innych stworzonych odpowiednio do zgłoszonych przepisów. Nakład publikacji będzie wynosił 3000 egzemplarzy. Książka będzie dystrybuowana bezpłatnie do bibliotek oraz szkół publicznych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym wybranych jednostek organizacyjnych gminy (np. Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach), oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Będzie również dostępna online w formacie PDF. Będzie można ją pobrać ze stron oraz portali internetowych zainteresowanych publikacją.
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć zdjęcie potrawy, a następnie dokonać zgłoszenia:
2) pocztą: Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”, ul. Mostowa 6a/2, 44-238 Czerwionka-Leszczyny (decyduje data wpływu do stowarzyszenia)
3) osobiście: Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 36b, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem facebook.com/stowarzyszeniepomocyfeniks
Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2017 r.
Projekt pn. "Po Noszymu, czyli po ślonsku 2” jest współfinansowany ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Plakat Po Noszymu