Jubileusz 50 – lecia Biblioteki Publicznej w Czerwionce – Leszczynach

qBiblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach 9.11.2017 r. świętowała jubileusz 50-lecia istnienia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym. Uroczystość w piękny sposób pozwoliła zaprezentować kartę zapisaną wydarzeniami minionego półwiecza istnienia placówki, była również okazją do zadumy, refleksji i wspomnień. Takie wydarzenia pozwalają nie tylko uzmysłowić sobie, jak szybko upływa czas, ale także powrócić do początku historii oraz wspomnieć ludzi, którzy tworzyli to ważne dla społeczności Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny miejsce.
W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda oraz wielu zaproszonych gości.
„Chociaż w dzisiejszym świecie dominuje komputer, internet i elektroniczne nośniki, na szczęście nikt nie odważył się jednak powiedzieć, że istnieje jakakolwiek alternatywa dla książki. Również i w naszej gminie takiej alternatywy nie ma. To dlatego pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dołożyli 50 lat temu wszelkich starań, aby biblioteka mogła powstać, oraz tym, którzy dzisiaj robią wszystko, aby nasza biblioteka mogła funkcjonować w dobrych warunkach, wzbogacać się o kolejne woluminy i odkrywać przed kolejnymi czytelnikami urok książek - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Na dalsze lata działalności Biblioteki, zarówno dla jej pracowników, jak i czytelników składam jak najserdeczniejsze życzenia”. Do życzeń Burmistrza dołączyli się Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda oraz Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner.
Tegoroczny jubileusz to również czas podsumowań i podziękowań. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska złożyła je w pierwszej kolejności na ręce tych, którzy wspierają bibliotekę a także bibliotekarkom, które przeszły już na emeryturę, oraz tym, z najdłuższym stażem pracy bibliotecznej.
Podziękowania odebrali także czytelnicy, którzy z czerwieńską Biblioteką związani są najdłużej oraz ci, którzy w skali ostatnich kilkunastu lat przeczytali najwięcej książek.
Dodatkowo Dyrektor Biblioteki podziękowała wszystkim, którzy na przestrzeni lat okazywali bibliotece swoje wsparcie, zaufanie i pomoc – jednostkom oświatowym, instytucjom kultury, stowarzyszeniom, sołectwom i sołtysom oraz wszystkim darczyńcom. Przede wszystkim podziękowała także wszystkim bibliotekarkom za zaangażowanie, wysiłek i kreatywną postawę.
„Kierowanie Biblioteką Publiczną w czasach, w których Polacy coraz rzadziej sięgają po książki jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście mam przyjemność pracować z zespołem o podobnym nastawieniu do pracy bibliotecznej, razem poszukujemy nowych rozwiązań, pomysłów i projektów, które zainteresują mieszkańców naszego miasta. Dzięki temu nasza biblioteka nie jest już tylko wypożyczalnią książek - przekonywała A. Pietruszewska, dodając: - Uważam, że Biblioteki Publiczne muszą iść z duchem czasu, zmieniać swój wizerunek i wsłuchiwać się w potrzeby środowisk, w których funkcjonują. Aby przyciągnąć nowych czytelników, biblioteki muszą oferować mieszkańcom coś nietypowego, coś co ich zaintryguje i sprawi, że zaczną postrzegać bibliotekę jako nowoczesną instytucję, w której oprócz wartościowej literatury można znaleźć także inną ciekawą ofertę np. spotkanie z ulubionym pisarzem lub ilustratorem.”
Wieczór uświetnił swoim występem zespół Universe.

Podczas obchodów jubileuszu zaprezentowano film podsumowujący 50-letnią działalność Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach.

• Jubileusz 50 – lecia Biblioteki Publicznej w Czerwionce – Leszczynach _1
  • Jubileusz 50 – lecia Biblioteki Publicznej w Czerwionce – Leszczynach _2