Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd“

W Przedszkolu nr 1 „Promyczek” w Leszczynach, już po raz kolejny w lutym odbył się Międyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd”, w którym co roku biorą udział najmłodsi mieszkańcy Czerwionki - Leszczyn.

MiędzyprzedszkolnyTegoroczne, siódne „Ostatki w Promyczku” miały bardzo barwny ale przede wszystkim zabawowo-edukacyjny charakter. Przedszkolaki zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi śląskich zwyczajów związanych z Tłustym Czwartkiem czy również „ostatkami“. Kolejne konkurencje opowiadały, w gwarze śląskiej, w jakim przebraniu przybyły na bal, próbowały zrobić pączki z gazety oraz musiały ułożyć z rozsypanki obrazek śledzia. Nie zabrakło także wspólnej zabawy czesto angażując do niech dorosłych. Konkurs obserwowały i przyznawały punkty Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czuchowie. Radosnym zabawom nie było końca a dodatkowo korowód z niedźwiedziem, będący nawiązaniem do śląskiego zwyczaju wodzenia niedźwiedzia pakazał zapomnianą tradycję śląską zgodnie z którą barwny korowód złożony z przebierańców prowadzi przez wieś „niedźwiedzia” symbolizującego wszelkie zło, które spotyka człowieka. Kiedyś korowód przemieszczał się od domu do domu tak, aby jego mieszkańcy mogli z niedźwiedziem zatańczyć, co jest gwarancją szczęścia na cały rok, był jego ciekawym elemnetem. Po dalszym wyrównanym współzawodnictwie okazało się, że wszystkie drużyny otrzymały równą liczbę punktów a tym samym pierwsze miejsce.
Popisy uczestników konkursu oklaskiwali i wręczyli nagrody zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Rybniku Grzegorz Potysz. W uroczystości uczestniczyli także Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radny Bogdan Knopik , radny Jan Pala, dyrektorzy, wychowawcy poszczególnych przedszkoli oraz Rodzice.
Wicestatosta Marek Profaska na zakończenie stwierdził, że „Jakże potrzebny jest między innymi dzisiejszy konkurs, gdzie często młodsze pokolenie nie zna tradycji przodków, miejsca w którym żyje. Cieszę się, że w tak fantastycznej formie nasze przedszkolaki mogą pochwalić się swoją wiedzą z zakresu edukacji regionalnej. Dziękuję organizatorom za zaproszenie oraz ogromny wkład w przygotowanie tego Konkursu. Dzieciom gratuluję wspaniałych występów i życzę wiele radości przy poznawaniu kultury i tradycji naszych ziem".
Za swoją wiedzę, zaangażowanie i wspaniałe włączenie się do wspólnej zabawy, na dzieci czekał także słodki poczęstunek. Gratulujemy organizatorom przygotowania i zrealizowania tak wspaniałego wydarzenia.
We wspólnej zabawie uczestniczyli:
Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi "Promyczek".
Przedszkole nr 3 im. J. Korczaka,
Przedszkole nr 6 „ Pod Jarzębiną”
Przedszkole nr 7 Skarbnikowa Willa
Przedszkole nr 8 „Krasnala Hałabały”
Przedszkole nr 10 im Juliana Tuwima
Przedszkole nr 11 im. Jana Brzechwy
Przedszkole w Bełku
Prywatne Niepubliczne Przedszkole Karolinka

 • Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd“_1
 • Autor: UGiM Cz-L
 • Odsłon: 142
 • Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd“_2
 • Autor: UGiM Cz-L
 • Odsłon: 140
 • Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd“_3
 • Autor: UGiM Cz-L
 • Odsłon: 146
 • Międzyprzedszkolny Gminny Konkurs Regionalny „My som stond – Jesteśmy stąd“_4
 • Autor: UGiM Cz-L
 • Odsłon: 135

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

logo subregion

Powiat w liczbach

polska w liczbach