Uroczysta inauguracja Dworu w Łukowie Śląskim

uroczystaW ostatni wtorek 22.05.2018 r. podczas sesji Powiatu Rybnickiego miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi do odrestaurowanego Dworu w Łukowie Śląskim, którego historia sięga 1900 roku Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Łukowska historia rodziny Felbier sięga końca XIX wieku kiedy to Johann kupił majątek ziemski w Łukowie za cenę 27 tys. srebrnych talarów. Dobra w Łukowie obejmowały 155 hektarów, na których położone były m.in. pola uprawne, dworek z przyległymi zabudowaniami i staw hodowlany. 8 sierpnia 1900 roku w Łukowie urodził się Johannes – syn Johanna Felbiera i jego drugiej żony. Johann Felbier zmarł w 1934 roku. Johannesowi natomiast urodziło się dwóch synów i dwie córki: Gerhard, Helmut, Marianne i Irmgard. Felbierowie do czasu drugiej wojny wiedli spokojny żywot, utrzymując się z gospodarstwa. Johannes Felbier ze swoich 155 hektarów majątku sprzedał na rzecz Kopalni Charlotta 53 hektary. Wielu mieszkańców Łukowa i Czernicy pracowało w tym czasie w dworze, zajmując różne stanowiska. Wraz z nastaniem wojny, Polacy zaczęli inaczej patrzeć na Niemców, choć rodzina Felbierów w Łukowie i okolicy była traktowana z szacunkiem. Kryzys nastąpił w 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona coraz bardziej posuwała się na zachód. Kiedy upadek Trzeciej Rzeszy był już przesądzony, Felbierowie postanowili wyjechać z Łukowa. 19 lipca 1945 roku Felbierowie otrzymali zgodę na wyjazd. Kilka dni później byli już w Niemczech.
W uroczystości poza radnymi Powiatu Rybnickiego wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski, Wójt Gaszowic Paweł Bugdol, wice wójt Zbigniew Goworowski, przewodniczący rady Gminy Marek Masarczyk , Sekretarz Gminy Sabina Mańczyk, Wójt Jejkowic Marek Bąk oraz samorządowcy z gmin Powiatu Rybnickiego. Poświęcenia Dworu dokonał proboszcz parafii w Czernicy Eugeniusz Twardoch w asyście miejscowego organisty. Podczas uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać pięknego koncertu fortepianowego w wykonaniu Prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków Norberta Prudla, byłego radnego naszego powiatu, który zagrał nam między innymi utwory Chopina, Schuberta , Bacha oraz Henryka Mikołaja Góreckiego światowej sławy kompozytora, który pochodził z Czernicy, spędził dzieciństwo w naszym powiecie uczył się w Rybniku i Katowicach, gdzie był profesorem w Akademii Muzycznej oraz jej Rektorem. Na pamiątkę jego wielkich zasług na muzycznej mapie świata na placu przed Dworem stanął jego pomnik. . Na zakończenie wszyscy goście mogli zobaczyć prezentację, która przedstawiała losy Dworu oraz jego historię, a także pokazała jaki nakład pracy został wykonany w ciągu niespełna dwóch lat od rozpoczęcia remontu do osiągnięcia takiego efektu, który mogą wszyscy podziwiać . Starosta Rybnicki Damian Mrowiec podczas całej uroczystości w kilku punktach , dziękując gościom za przybycie, radnym za wyrażenie zgody na przeprowadzenie remontu, podziękował wszystkim pracownikom starostwa bezpośrednio zaangażowanym w realizację tego trudnego zadania a w szczególności Adamowi Pszczółce Kierownikowi Referatu Inwestycji oraz Soni Fojcik – Hałacz z Referatu Funduszy Zewnętrznych Starostwa Mamy nadzieję, że na zakończenie wszystkich praz przewidzianych jeszcze do wykonania, będzie okazja do całkowitego podsumowania tej pięknej inwestycji, która powstała w takim atrakcyjnym otoczeniu przyrodniczym z dala od gwaru i zgiełku.

• Uroczysta inauguracja Dworu w Łukowie Śląskim_1
  • Uroczysta inauguracja Dworu w Łukowie Śląskim_2