Dożynki Powiatowo – Gminne w Gminie Świerklany

dożynkiOd uroczystej mszy świętej w kościele Św. Anny w Świerklanach w niedzielne południe 26.08.2018 r. rozpoczęły się tegoroczne dożynki powiatowo – gminne. W tym roku współorganizatorem była Gmina Świerklany. Po mszy świętej odprawionej przez proboszcza ks. dr Jerzego Palińskiego, który wygłosił homilię barwny korowód dożynkowy przejechał do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jankowicach, gdzie odbyła się część oficjalna. Nie zabrakło tutaj również wielu atrakcji dla wszystkich uczestników. Wzorem lat ubiegłych uroczystości dożynkowe miały charakter religijny w pierwszej części, natomiast w drugiej części charakter oficjalny i rozrywkowy. W korowodzie dożynkowym mieliśmy okazję podziwiać jeźdźców na koniach, bryczki zaprzężone w piękne konie na których jechały delegacje powiatu i wszystkich gmin naszego powiatu oraz sprzęt rolniczy i specjalnie wystrojone platformy. Na trasie przejazdu udekorowanej w wielu miejscach czekali mieszkańcy z dziećmi. Główne atrakcje dla dorosłych i dzieci czekały na mecie korowodu w OKiS - ie w Jankowicach. Na scenie podczas oficjalnego otwarcia uroczystości dożynkowych głos zabrał gospodarz dożynek Starosta Rybnicki Damian Mrowiec i Wójt Gminy Świerklany Tomasz Pieczka, którzy przywitali wszystkich zgromadzonych gości i podziękowali rolnikom za trud włożony w uzyskanie jak najlepszych plonów. Na scenie oprócz Starosty i Wójta obecni byli, proboszcz Parafii Św. Anny w Świerklanach Jerzy Paliński, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski, Wójt Gaszowic Paweł Bugdol, Wójt Jejkowic Marek Bąk, Wójt Lysek Grzegorz Gryt, Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, starostowie dożynek Barbara i Mirosław Kula z Jankowic oraz zaproszeni goście. Przed sceną mieliśmy okazję podziwiać prezentację pięknych koron dożynkowych. Część artystyczną dożynek rozpoczęła orkiestra dęta KWK Chwałowice, po niej oglądaliśmy występ zespołów folklorystycznych z terenu powiatu rybnickiego, następnie wystąpił z koncertem folkowym grupa „Zbóje”. Gwiazdą wieczoru był z kolei zespół „Soleo”, natomiast cała zabawa zakończyła się z udziałem DJ-a. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili oraz co najważniejsze dopisała pogoda. Chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim radnym powiatu rybnickiego, którzy wzięli udział w uroczystościach: wicestaroście Markowi Profasce, Grzegorzowi Wojaczkowi, Eugeniuszowi Adamcowi, Cezaremu Rajcy, Andrzejowi Paulusowi, Franciszkowi Mazurowi, pracownikom starostwa powiatowego i jednostek powiatowych. Specjalne podziękowania kierujemy do gospodarzy dożynek Gminy Świerklany, a w szczególności do Dyrektora GOKiR w Świerklanach, a zarazem radnej powiatu rybnickiego Haliny Karwot, do Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkich pracowników za trud włożony w przygotowanie tej pięknej imprezy. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne dożynki będą również udane pod każdym względem. Do zobaczenia za rok w Gminie Lyski.

• Dożynki Powiatowo – Gminne w Gminie Świerklany_1
  • Dożynki Powiatowo – Gminne w Gminie Świerklany_2