Przedświąteczne spotkanie z Lidią Grychtołówną w Starostwie Powiatowym

p

Na zaproszenie Starosty Rybnickiego Damiana Mrowca w Barbórkę 4.12.2018 r., światowej sławy pianistka, rybniczanka Lidia Grychtołówna w asyście Prezydenta Miasta Piotra Kuczery oraz Prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków w Rybniku Norberta Prudla odwiedziła Starostwo Powiatowe. Podczas miłego przedświątecznego spotkania była okazja do wspomnień dawnych czasów, w których Lidia Grychtołówna mieszkała w Rybniku i zaczynała karierę pianisty a jej ojciec pracował przed II wojną światową w Urzędzie, w którym obecnie ma siedzibę Starostwo Powiatowe.

Pani Profesor coraz częściej odwiedza Rybnik, mimo tego że już skończyła 90 lat, cały czas zachwyca nas swoimi koncertami twierdząc, że najważniejsze dla niej jest obcowanie z muzyką. Pani Profesor jest „Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika” i laureatką V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 r., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Roberta Schumanna w Berlinie w 1958 r., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano w 1955 i 1956 r., konkursu w Rio de Janeiro. Koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej , Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Jej repertuar sięga od Bacha przez Mozarta, Bethovena, Chopina, Schumanna aż do klasyków XX wieku.

Ostatni koncert w jej wykonaniu mieliśmy okazję wysłuchać w Rybniku 29.10.2018 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej gdzie zagrała recital „Mojemu Rybnikowi”. Lidia Grychtołówna jest dumna z Rybnika a my jesteśmy dumni, że mamy taką wspaniałą pianistkę, która od dziesięcioleci promuje nasze miasto i nasz region na świecie.

Pani Profesor życzymy wszystkiego najlepszego oraz dużo zdrowia i jeszcze wielu, wielu lat pięknego koncertowania.

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

logo subregion

Powiat w liczbach

polska w liczbach