XIV Powiatowy Turniej „Gwara śląska na wesoło” już za nami

20 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku odbył się już po raz czternasty, powiatowy etap konkursu Gwara śląska na wesoło. Organizatorami Konkursu, jak co roku, był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Cel Konkursu jest niezmienny i zacny - zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocja gmin powiatu rybnickiego i miasta Rybnika. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Rybnika pan Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego pan Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie pan Marek Dziubek.
Do turnieju zakwalifikowały się następujące Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Jejkowice, KGW Dębieńsko, KGW Bełk, KGW Jankowice 1, KGW Jankowice 2, KGW Rybnik-Popielów-Radziejów, KGW Rybnik-Gotartowice, KGW Pstrążna, KGW Adamowice, KGW Sumina i KGW Gaszowice.
Konkurencje prezentowane w turnieju to: "Wi-fi w domu lub zagrodzie" – scenka kabaretowa, Piosenka – Miasto lub Wieś moich marzeń, Potrawa gospodyni – pierniki świąteczne.
Wśród przybyłych gości znaleźli się: Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika Piotr Masłowski, Posłanka na Sejm Polski Izabela Kloc, Poseł na Sejm Polski Krzysztof Gadowski, członek Zarządu Powiatu Rybnickiego Elżbieta Pierchała , Zastępca Dyrektora ŚODR w Częstochowie Anna Szymik, włodarze miast i wsi powiatu rybnickiego.
Imprezę uświetnił Zespół ludowy "Katarzynki" ze Ścinawki Górnej woj.dolnosląskie oraz gawędziarz z Kłokocina - Alojzy Krawczyk.
Impreza cieszy się od lat bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie miejsca w Teatrze były wyprzedane. Publiczność, jak co roku, mogła oddać swój głos na wybrane, robiące najlepsze wrażenie na deskach Teatru, Koło Gospodyń Wiejskich. W tym roku nagrodę publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Rybnika - Gotartowic. Gratulujemy!!!
Dziękujemy wszystkim dobrodziejom za nagrody, którymi zostały obdarowane wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich.

Ewa Widuch
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku