100 lat Koksowni „Dębieńsko”

100 lat Koksowni 2Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania, 10 maja w Koksowni „Dębieńsko" odbyła się uroczysta akademia. Gości, którzy przybyli na tę uroczystość witała przed wejściem do zakładu Orkiestra Miejska „Dębieńsko" pod dyrekcją Wojciecha Pukowca.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wicestarosta Aleksandra Chudzik, Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska oraz zastępcy Burmistrza: Andrzej Raudner i Grzegorz Wolnik. 100 lat Koksowni 1Szczególnie gorąco i serdecznie na uroczystości został powitany proboszcz czuchowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny ksiądz Michał Matejczyk. Organizatorów a zarazem jubilatów podczas uroczystości reprezentowali: Prezes Zarządu Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze" S.A. Edward Szlęk, Członek Zarządu Dyrektor Produkcji i Techniki Bogusław Smółka, Członek Zarządu Dyrektor Ekonomiczny Henryk Kolender oraz Członek Zarządu Jan Dytko, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność" Irena Przybysz i przewodniczący Samodzielnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze" S.A. Mariusz Gałuszka. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, aktualną działalność i historię Koksowni „Dębieńsko" przybliżył uczestnikom uroczystości w swym okolicznościowym wystąpieniu Dyrektor Zygmunt Neumann. Zarząd Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze" S.A. przyznał zasłużonym najwierniejszym pracownikom obchodzącym w tym roku jubileusze 45-, 40-, 35-, 30-, 25-, 20-lecia pracy zawodowej okolicznościowe dyplomy i upominki, które zostały wręczone podczas uroczystości. Z okazji jubileuszu „100-lecia" powstania zakładu została wydana dzięki Zarządowi Spółki okolicznościowa monografia Koksowni „Dębieńsko" upamiętniająca poszczególne etapy i zdarzenia z 100-letniej historii zakładu, a także ludzi, którzy tę historię tworzyli, której autorem jest Ireneusz Łęczek. W części artystycznej zaprezentował się zespół wokalny „Singers", działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Zespół wystąpił w składzie: Justyna Palarz, Kinga Brachaczek, Mateusz Piecowski oraz Natalia Norek. Po zakończeniu koncertu uczestnicy uroczystości spotkali się z jubilatami do Restauracji Zodiak. Mamy nadzieję, że kolejne lata istnienia Koksownia „Dębieńsko" zaliczy do udanych i pokona wszystkie aktualne trudności, czego jej serdecznie życzymy.