Lekka atletyka w Czerwionce – Leszczynach od 1985 do 2017 roku

2 czerwca na stadionie Zespołu Szkół w Czerwionce – Laszczynach odbyły się Igrzyska młodzieży w lekkiej atletyce. Współorganizatorem tej imprezy był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Wilhelm Szewczyk. Dla mnie jako nauczyciela wychowania fizycznego były to 35 Igrzyska młodzieży szkolnej Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny w lekkiej atletyce.
W finale biegu na 60 m w kategorii szkół gimnazjalnych startowała Alicja Brulińska ( wygrała bieg na 60 m). Jej rodzice, Marzena i Robert Brulińscy towarzyszyli mi podczas tych igrzysk, co stworzyło okazję do wspomnień. Oboje wraz z innymi tworzyli początki klubu, który założyłem w 1985 roku pod nazwą Zryw Szczygłowice. Pierwszymi zawodnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce, SP 3 w Leszczynach i SP 6 w Czuchowie. Trenowaliśmy na stadionie Piasta Leszczyny. Była tam bieżnia 400-metrowa, skocznia, rzutnia do pchnięcia kulą. Wspaniale położony stadion, praktycznie w lesie, stwarzał doskonałe warunki do trenowania lekkiej atletyki. W tym okresie miałem zaszczyt współpracować z panem Emilem Kiszką, wybitnym polskim lekkoatletą, który prowadził szkolenie w Unii Knurów. W 1994 r. na mój wniosek sekcję lekkiej atletyki przejmuje KS 23 Górnik Czerwionka. Ostatni start w barwach Górnika nastąpił w 1997 r. podczas Mistrzostw Śląska młodzików w Zabrzu. Kolejne lata to działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zryw” Dębieńsko, gdzie oprócz sekcji lekkiej atletyki, prowadziłem sekcję koszykówki. W ciągu całego okresu działalności sekcji lekkiej atletyki, kilkunastu zawodników zostało powołanych do kadry Śląska, makroregionu i Polski. W uznaniu zasług za pracę z młodzieżą zostałem nagrodzony Brązową Honorową Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Sylwetki lekkoatletów i ich najważniejsze osiągnięcia.
Robert Bruliński – wicemistrz Polski młodzików w biegu na 1000 (Lubin), finalista Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w wieloboju wytrzymałościowym (Łódź), IX zawodnik Mistrzostw Polski juniorów w biegu na 800 m (Piła), uczestnik halowych Mistrzostw Polski juniorów w biegu na 300 m (Warszawa), wicemistrz Śląska w biegu na 400 m ( Zabrze), Dawid Stępień – wicemistrz Polski młodzików w pchnięciu kulą, mistrz makroregionu śląskiego młodzików w pchnięciu kulą (Bielsko – Biała), wicemistrz Śląska młodzików w pchnięciu kulą (Zabrze), Barbara Pyszny – uczestniczka Mistrzostw Polski juniorek w biegach przełajowych ( Płock), VI m w biegu na 800 podczas Mistrzostw Polski juniorek (Piła), mistrzyni makroregionu śląskiego w biegu na 800 m juniorek ( Zabrze), wicemistrzyni Śląska w biegu na 800 m (Zabrze), Beata Kubecka – VII m w Mistrzostwach Polski młodzików w pchnięciu kulą( Świecie), złota medalistka Mistrzostw Śląska juniorek w pchnięciu kulą, srebrna medalistka Mistrzostw Polski juniorek w pchnięciu kulą (Spała), Leszek Gałązka – uczestnik Mistrzostw Polski juniorów w biegach przełajowych (Bydgoszcz), VIII w biegu na 3000 m podczas Mistrzostw Polski juniorów młodszych (Kielce), Dariusz Pańczyk – uczestnik Mistrzostw Polski juniorów młodszych w biegu na 400 m (Piła), mistrz makroregionu śląskiego w biegu na 400 m ppł, Aleksandra Słapka – finalistka konkursu skoku w dal (Mistrzostwa Polski młodzików, Lubin), finalistka Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w wieloboju skocznościowym (Łódź) Marzena Tolarz – uczestniczka Halowych Mistrzostw Polski juniorek mł. w biegu na 600 m ( Zabrze), wicemistrzyni Śląska w biegu na 400 m juniorek (Zabrze), Mariusz Kowalski, Grzegorz Grygier, Grzegorz Paluch i Rafał Bajura – V m w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w sztafecie 4x100 m ( Wrocław), Dawid Tomecki – finalista Mistrzostw Polski młodzików (Świecie) i juniorów młodszych w skoku w dal (Warszawa), Dariusz Burakowski – mistrz Śląska młodzików w rzucie dyskiem ( Zabrze), półfinalista w biegu na 300 m ( Halowe Mistrzostwa Polski juniorów, Zabrze), Mariusz Kowalski – finalista Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w wieloboju szybkościowym (Wrocław), młodzieżowy Mistrz Śląska w biegu na 400 m ( Zabrze), Sławomir Kapica, Leszek Filipczyk, Bogdan Dudziński, Tadeusz Neuman– uczestnicy Mistrzostw Polski juniorów w sztafecie 4x100 m (Bielsko – Biała), Artur Chacia – wicemistrz Śląska młodzików w biegu na 100 m (Zabrze). Rafał Niemyjski – mistrz Śląska młodzików w pchnięciu kulą (Zabrze), Marcin Sroka – mistrz Śląska młodzików w pchnięciu kulą (Zabrze), Dariusz Szymura – wicemistrz Śląska młodzików w biegu na 600 m (Pszczyna), Grzegorz Grygier – wicemistrz Śląska juniorów w skoku w dal (Zabrze), Izabela Ognisty- wicemistrzyni Śląska młodzików w pchnięciu kulą (Zabrze).
MUKS Wilhelm Szewczyk jest kontynuatorem działalności sekcji lekkiej atletyki, która funkcjonowała pod szyldem Zrywu czy też Górnika.
Zakończony niedawno sezon lekkoatletyczny był dla nas niewątpliwie udany. Na imprezach rangi mistrzowskiej ( Finał Ogólnopolski Czwartków , Mistrzostwa Śląska zdobyliśmy 12 medali, w tym cztery złote. Po krótkim roztrenowaniu , przygotowujemy się do sezonu halowego, który rozpoczniemy w styczniu zawodami w Brzeszczach. Oprócz szkolenia w sekcji nie zapominamy o wszystkich tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na systematyczny trening w naszym klubie. Mamy dla nich jak co roku propozycję udziału w wielu sportowych imprezach. Należą do nich : czwartki lekkoatletyczne, w których w rundzie wiosennej brało udział 140 uczniów. 19 października zakończyła się runda jesienna naszych czwartków. II Halowe Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży Czerwionki – Leszczyn w lekkiej atletyce. W pierwszych zawodach 170 uczniów, startowało w skoku w dal z miejsca, rzucie piłką lekarską, biegach na 40, 60, 200 i 600 metrów. IV Halowe Igrzyska przedszkolaków. Regularnie w zawodach tych startuje 10 placówek przedszkolnych z terenu naszej gminy. Zawody te w programie których znajdują się podstawowe formy ruchu dziecka, takie jak bieg skok i rzut są wspaniałą zabawą oraz dostarczają nie lada emocji. Pokazują również jak ogromny potencjał motoryczny tkwi w naszych dzieciach. W maju przyszłego roku zapraszamy na zawody uczniów klas I – III. Rok szkolny zakończymy igrzyskami powiatowymi w lekkiej atletyce. Oczywiście będziemy organizatorem wyjazdu na finał Ogólnopolski czwartków lekkoatletycznych.
dr Mirosław Szopniewski
prezes MUKS Wilhelm Szewczyk

  • Od Zrywu Szczygłowice poprzez Górnik Czerwionka, UKS Zryw Dębieńsko do MUKS Wilhelm Szewczyk, czyli lekka atletyka w Czerwionce – Leszczynach od 1985 do 2017 roku._1
  • Autor: MUKS Szewczyk
  • Odsłon: 182
  • Od Zrywu Szczygłowice poprzez Górnik Czerwionka, UKS Zryw Dębieńsko do MUKS Wilhelm Szewczyk, czyli lekka atletyka w Czerwionce – Leszczynach od 1985 do 2017 roku._2
  • Autor: MUKS Szewczyk
  • Odsłon: 157
  • Od Zrywu Szczygłowice poprzez Górnik Czerwionka, UKS Zryw Dębieńsko do MUKS Wilhelm Szewczyk, czyli lekka atletyka w Czerwionce – Leszczynach od 1985 do 2017 roku._3
  • Autor: MUKS Szewczyk
  • Odsłon: 181

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Powiat w liczbach

polska w liczbach