Finał Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców 29 maj 2018 r

Uczniowski Klub Sportowy „GRACZ” działający przy Gimnazjum w Lyskach, podobnie jak w latach ubiegłych koordynował i organizował turnieje w ramach XIII edycji Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców Powiatu Rybnickiego dla Oddziałów Gimnazjalnych oraz klas VII. Poprzednie edycje były dedykowane i rozgrywane wśród młodzieży gimnazjalnej Powiatu Rybnickiego. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach: pierwsza to Jankowice, Jejkowice, Piece, Świerklany oraz Lyski, druga to szkoły gimnazjalne z Czerwionki Leszczyn. Po rozegraniu turniejów grupowych dwie pierwsze reprezentacje spotykały się na finałach. Niestety w związku z tym, że w obecnej edycji w grupie pierwszej zagrały tylko trzy drużyny: Jankowice, Jejkowice i Lyski, które spotkały się na dwóch turniejach eliminacyjnych 21 listopada i 14 lutego, a w grupie drugiej zainteresowanie było jeszcze mniejsze bo tylko szkoła z Dębieńska wyraziła większe zainteresowanie i chęć gry, dlatego w finale, który miał miejsce 29 maja w Lyskach zaprezentowały się wszystkie uczestniczące drużyny w eliminacjach. Rozgrywki tradycyjnie odbywały są systemem każdy z każdym oraz rewanże. W pierwszym meczu zespół z Dębieńska dość łatwo rozprawił się z drużyną z Jejkowic wygrywając 23:10. W drugim meczu dość nieoczekiwanie team z Jankowic uległ chłopakom z Lysek. Spotkanie było bardzo zacięte ale z małą ilością punktów. Po pierwszej połowie mimo początkowego prowadzenia jankowiczan był remis 7:7. Decydująca dla wyniku końcowego była trzecia kwarta, którą lyszczanie wygrali 8:2. W czwartej do przewagi dołożyli jeszcze jeden punkt kończąc spotkanie 14:7 na swoją korzyść. W meczu tym można pochwalić obrońców, ale za to w ataku skuteczność albo jej brak był porażająca. W trzecim meczu turnieju, niemoc i zła passa punktowa lyseckich zawodników trwała dalej. Zmierzyli się z Dębieńskiem. Spotkanie to przegrali już w drugiej kwarcie bo mimo optycznie wyrównanej gry przy remisie 4:4 stracili 8 punktów nie rzucając nic. Trzecią wygrali 4:0 ale to nie wystarczyło i końcowy wynik to 18:12 dla Dębieńska. Czwarty i piąty mecz to dwa odmienne oblicza zespołu z Jankowic. W tym pierwszym z Jejkowicami była niemoc, ospałość i remis 15:15 po trzeciej kwarcie. Zapachniało niespodzianką. Jednakże w czwartej kwarcie zawodnicy z Jankowic ocknęli z letargu wygrywając 25:17. Mecz nr 5, to już była inna drużyna. Grali koncertowo, tak jakby na jeden kosz, wychodziło i wpadało prawie wszystko wygrywając z Dębieńskiem aż 35:8. Ta wysoka różnica rzuconych punktów miała zdecydować o podziale miejsc, ponieważ po wygranej w ostatnim meczu Lysek z Jejkowicami trzy zespoły miały po 5 punktów i o miejscach decydowały mecze pomiędzy zainteresowanymi czyli Jankowicami, Dębieńskiem i Lyskami. I tu ta przewaga wysoka wygrana Jankowic zdecydowała, że zwycięzcą turnieju został właśnie zespół z Jankowic.

IV Gim Jejkowice 3 3 32:75 -43

Najlepszym zawodnikiem z mianem MVP Ligi został wybrany zdobywca 42 punktów Paweł Nowak z Gimnazjum w Jankowicach. Drugie wyróżnienie z tytułem Najlepszy Zawodnik Ligi uzyskał Jakub Max z Lysek, z dorobkiem 68 punktów zdobywca największej ilości punktów w całym cyklu. Do grona wyróżniających się zawodników, którzy decydowali o grze swoich reprezentacji należeli: Oliver Ilka z Lysek, Jakub Pochcioł z Jejkowic oraz Jakub Bartoszek z Dębieńska. Gratulacje dla wyróżnionych i nagrodzonych.

W imieniu organizatora i Starostwa Powiatowego, puchary, dyplomy i medale wręczyła Aleksandra Szymura dyrektor Gimnazjum w Lyskach oraz Grzegorz Potysz Kierownik Referatu Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom czyli zawodnikom, nauczycielom oraz dyrekcją poszczególnych szkół za udział w rozgrywkach XIII Powiatowej Ligi Koszykówki. Niestety w związku z wprowadzeniem reformy oświaty, w tej formie była to ostatnia edycja Powiatowej Ligi Koszykówki. Czy w zamian tych rozgrywek powstanie coś nowego, na dzień dzisiejszy to wielki znak zapytania i wielka niewiadoma.

Suma zdobytych punkty przez poszczególnych zawodników we wszystkich turniejach i meczach: