Finał Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców

„WYRÓWNANY TURNIEJ NA ZAKOŃCZENIE POWIATOWEJ LIGI KOSZYKÓWKI”

13 czerwca w Sali przy Gimnazjum w Lyskach odbył się XI Finały Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców Szkół Gimnazjalnych Powiatu Rybnickiego. Był to zarazem ostatni turniej rozgrywek ligowych, podczas których każda drużyna zmierzyła się dwukrotnie z każdą drużyną. W turnieju finałowym wystąpiły cztery drużyny: Gimnazjum z Jejkowic, Gimnazjum z Jankowic, Gimnazjum z Pieców oraz Gimnazjum z Lysek. W zasadzie pozycje drużyn w rozgrywkach były ustalone ale gra się do końca a może zdarzy się niespodzianka. A o te w tym turnieju nie było trudno.
W pierwszym meczu pomiędzy Jejkowicami a Jankowicami, mimo dużych braków kadrowych tych drugim liderzy czyli jejkowiczanie wyraźnie oddali pola przeciwnikom. Po trzeciej kwarcie przegrywali 12:16. I zapachniało niespodzianką. Niestety, dosłownie ostatnie sekundy meczu zdecydowały, że to jednak chłopaki z Jejkowic ciszyli się z pełnego pakietu wygranych meczy w lidze wygrywając 18:16. W drugim meczu Lyski podejmowały Piece. Lyszczanie zbagatelizowali przeciwników, wydawało im się, że powtórzy się wynik poprzedniego ich meczu. Było inaczej. Od samego początku to ci drudzy objęli prowadzenie a po trzeciej kwarcie prowadzili 19:12. Do odrobienia było aż 7 punktów. Poirytowani swoją niemocą lyszczanie zaczęli pościg. Niestety nie starczyło czasu, chłopcy z Pieców odegrali się na kolegach wygrywając jednym punktem 22-21. W trzecim spotkaniu pomiędzy Lyskami i Jankowicami pierwsza kwarta zakończyła się niewielkim prowadzeniem pierwszych. W drugiej ci drudzy czyli jankowiczanie nie dość, że odrobili straty to jeszcze nieźle dołożyli wygrywając ją 14:8. W trzecie i czwartej odsłonie skuteczność zawodników z Lysek była lepsza i wygrywali te dwie kwarty ale strata z drugiej była na tyle duża, że nie zdołali dogonić przeciwników i ostatecznie przegrali 22:20. Ostatni mecz ligi to zdecydowane zwycięstwo Jejkowic, którzy wygrali z Piecami aż 42:17. Tym sposobem przypieczętowali swoją zdecydowaną dominację w tej edycji rozgrywek Gimnazjalnej Ligi Koszykówki Chłopców.
Najlepszym zawodnikiem z mianem MVP Ligi został wybrany zdobywca 32 punktów Paweł Antosz z Gimnazjum w Jejkowicach. Do grona wyróżniających się zawodników, którzy decydowali o grze swoich reprezentacji należeli również: zdobywca największej ilości punktów w całej lidze Szymura Piotr z Jejkowic (77 pkt.) oraz drugi w klasyfikacji punktujących z dorobkiem 50 punktów Fabian Mazealnik z Lysek. Wyróżnieni zostali również Kamil Kuźnik z Jankowic, który wraz z Mazelanikiem z Lysek zdobyli najwięcej punktów w ostatnim turnieju oraz Mateusz Mikółka z Pieców. Gratulacje dla wyróżnionych i nagrodzonych i oby w przyszłości takich było więcej. W imieniu organizatora i Starostwa Powiatowego, puchary, dyplomy i medale wręczyła Aleksandra Szymura dyrektor Gimnazjum w Lyskach.
Organizatorem całego cyklu turniejów był UKS „GRACZ” działający przy Gimnazjum w Lyskach, który dzięki funduszom z Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Rybniku uzyskanym od Starostwa Powiatowego w Rybniku mógł udekorować zwycięzców medalami, pucharami i dyplomami a także zapewnić drobny poczęstunek w postaci kołaczyków. Koszty prowadzenia turniejów pokryte zostały z własnych funduszy UKS GRACZ.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom czyli zawodniczkom i zawodnikom za udział w rozgrywkach Powiatowej Ligi Koszykówki (było ich w sumie stu siedmiu). Dyrektorom wszystkich uczestniczących gimnazjów, dziękujemy za udostępnieni hal, pomoc w sfinansowaniu transportu oraz stworzenie warunków do trenowania i gry. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dzięki zrozumieniu i wsparciu władz Starostwa Powiatowego oraz Gimnazjów naszego powiatu rozgrywki będą kontynuowane.

WYNIKI MECZÓW OSTATNIEJ KOLEJKI:
Gim. Jankowice – Gim. Jejkowice 16:18
Gim. Lyski – Gim. Piece 21:22
Gim. Jankowice – Gim. Lyski 22:20
Gim. Jejkowice – Gim. Piece 42:17

KOŃCOWA TABELA:

MSC

DRUŻYNA ilość meczy zwycięstwa punkty stosunek punktów
I Gim. Jejkowice 6 6 12 216:107
Bober Łukasz Piece 0

Bogusław Niestrój

Gimnazjum w Lyskach