Sport najlepszą promocją współpracy

7 marca bieżącego roku na hali sportowej przy Gimnazjum w Rudach w ramach inicjatywy lokalnej pod nazwą „Sport najlepszą promocją współpracy" zorganizowaliśmy turniej dziecięcy drużyn MŁODZIKÓW rocznik 2002 i młodsi „UKS GRACZ CUP 2015". Wdzięczni jesteśmy za przychylność Wójta Gminy Lyski oraz Burmistrza Kuźni Raciborskiej bez pomocy których ta inicjatywa nie doszłaby do skutku. Nasze działania są elementem większego projektu pn. „Międzysektorowa współpraca czyli wspólnota samorządowa w innym wymiarze", który jest wdrażany przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.

W turnieju rywalizowało osiem drużyn z rocznika 2002 i młodsi. Obok dwóch naszych drużyn UKS GRACZ 2002 oraz UKS GRACZ 2003 i młodsi do udziału w turnieju zaproszenie przyjęły następujące kluby: KS ŚWIERKLANY, MOSIR JASTRZĘBIE, LKS BUK RUDY i KS STAL KUŹNIA RACIBORSKA z terenu Subregionu Zachodniego oraz GÓRNIK ZABRZE i PIAST GLIWICE z terenu Subregionu Centralnego. Niestety mimo dobrych chęci, zaangażowania oraz wcześniejszych dobrych wyników w innych turniejach halowych nasze drużyny nie potrafiły sprostać wysokim wymaganiom, które przed nimi postawili przeciwnicy. Pomimo przegranej naszych małych zawodników, mogliśmy podziwiać ich wolę walki a także radość z gry. W opinii uczestników oraz widzów turniej był bardzo udany, zabawa przednia, rodzice i kibice nie zawiedli, wszystkim udzieliła się sportowa atmosfera. Każdy uczestnik rozgrywek miał zapewniony poczęstunek i posiłek regeneracyjny, otrzymał również pamiątkowy medal. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci piłek, pucharu oraz dyplomu opatrzonego zdjęciem drużyny. Zmagania rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9.00. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy, w których rywalizowały o wejście do fazy pucharowej. Bezkonkurencyjnie najlepszą drużyną turnieju okazał się team MOSiR Jastrzębie Zdrój, który w meczu finałowym pokonał Górnika Zabrze 5:2. W meczu o trzecie miejsce lepszymi okazali się chłopcy z KS Świerklany, którzy wygrali z teamem KS Stal Kuźnia Raciborska 3:1.

Wręczyliśmy cztery nagrody indywidualne:

• Najlepszy bramkarz  - Zapała Patryk (MOSiR Jastrzębie)
  • Najlepszy strzelec  -  Matuła Bartosz (MOSiR Jastrzębie)
  • Najlepszy zawodnik  -   Gajecki Paweł (Górnik Zabrze)
  • Wyróżnienie  -  Molitor Alan (KS Świerklany).

Celem naszej inicjatywy było promowanie idei współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi w najbardziej przystępny sposób czyli poprzez sport. Dzięki tej imprezie samorządowcy obu gmin, przedstawiciele FOPSZ-u a także Subregionu Zachodniego mogli lepiej się poznać oraz nawiązać współpracę na szerszą skalę.  Samorządowcy oprócz aktywnego kibicowania mogli zaprezentować się też sportowo. Jednym z punktów programu był mecz pomiędzy przedstawicielami Miasta Gminy Kuźnia Raciborska i Gminy Lyski. Drużynom kapitanowali Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha a z ramienia Gminy Lyski Krzysztof Miera. Skład osobowy drużyn tworzyli samorządowcy, trenerzy oraz rodzice zawodników uczestniczących w rozgrywkach. Gospodarze wystawili bardzo mocną drużynę, która nie dała żadnych szans drużynie z Lysek wygrywając z nimi aż 11:0. Zawodnicy otrzymali medale z rąk przedstawicieli organizacji, które wniosły wkład w realizację naszego projektu. Były to następujące osoby: Pełnomcnik Wójta Gminy Lyski Józef Stukator, Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, Starosta Rybnicki Damian Mrowiec, Przewodniczący Rady Gminy Lyski Grzegorz Dudek,  Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Kuźnia Raciborska  Łukasz Ruhe,  wiceprzewodniczący Rady Gminy Lyski Stanisław Niestrój, Przewodniczący FOPSZ PArkadiusz Skowron, Członek Zarządu FOPSZ  Marcin Stępniak a także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lyskach Maria Michalska i Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach Adrian Plura. Adrianowi Plura serdecznie dziękujemy za gościnność, pomoc w organizacji imprezy a także nieocenione zaangażowanie.

Wyniki turnieju

GRUPA A GRUPA B