Aktualności

Powiatowa Liga Koszykówki Dziewcząt 2015

We wtorek 26 maja odbył się ostatni turniej eliminacyjny Powiatowej Ligi Koszykówki Dziewcząt. O ile reprezentacje Jankowic i Świerklan miały już zapewniony udział w finale to pozostałe trzy czyli Piece, Jejkowice i Lyski walczyły o zajecie dwóch kolejnych miejsc premiujących do udziału w turnieju. W meczu numer 1 i 2 wygrane reprezentacji Jankowic z Jejkowicami 23:15 i Świerklan z Piecami 26:12 tylko umocniły ich pozycje na dwóch pierwszych miejscach tabeli. W kolejnym spotkaniu Jejkowice chcąc myśleć o awansie musiały wygrać z Lyskami. Niestety nie udało się, nie pokonały dziewcząt z Lysek przegrywając 10:16. Mecz czwarty i piąty to ostra rywalizacji i wynik niepewny do ostatnich sekund. W pierwszym z nich mogło dojść do sensacji, w której Piece mając praktycznie cały czas przewagę w meczu z Jankowicami przegrały ostatecznie jednym punktem 22:23. Natomiast w ostatnim pojedynku całego cyklu rozgrywek pomiędzy Lyskami i Świerklanami do rozstrzygnięcia także trzeba było czekać do ostatnich sekund. W samej końcówce lepszymi okazały się Świerklany dwoma punktami pokonując Lyski wynikiem 19:17.
Finał dziesiątej edycji Powiatowej Ligi Koszykówki Dziewcząt pod Patronatem Starostwa Rybnickiego z udziałem trzech drużyn (reprezentacja Pieców nie dojechała) odbył się w Jankowicach 2 czerwca.
Pierwszy mecz pomiędzy Jankowicami i Świerklanami przebiegał dość dziwnie. Pierwsze trzy kwarty to wyśmienita gra tych pierwszych, które prowadziły już 33:15. Wydawałoby się, że jest po meczu. Nic bardziej mylącego. Po paru minutach czwartej odsłony te drugie odrobiły ogromną stratę zbliżając się do rywalek na kilka punktów. I dopiero zdobycie czterech punktów przez liderkę oraz brak czasu zdecydowały, że to jednak dziewczęta z Jankowic wyszły zwycięsko z pojedynku z rezultatem 37:30. W drugim spotkaniu wydawało się, że przybite przegraną reprezentantki ze Świerklan nie podniosą się. W pierwszej kwarcie w meczu z Lyskami dzięki wręcz porażającej nieskuteczności koleżanek z Lysek przegrywały tylko 4:2. Może to podziałało na nie mobilizująco a może zdobycie kolejno 7 punktów po rzutach osobistych po popełnianych faulach przez lyszczanki otrzeźwiło je. W każdym bądź razie to doprowadziło do zabicia morale tych drugich i w konsekwencji przegranej 12:21.
W trzecim meczu pomiędzy Jankowicami i Lyskami decydującą okazała się druga kwarta gdzie po dość remisowej pierwszej kwarcie te pierwsze zdominował parkiet wygrywając tę część 16:5. Mimo przebudzenia lyszczank w trzeciej, w której był taki moment, że zbliżyły się do przeciwniczek na odległość czterech punktów nie zdołały je dogonić. Wprawdzie wygrały tą i ostatnią kwartę 11:7 i 13:12 ale to nie wystarczyło, wynik meczu był rozstrzygnięty 43:33 dla Jankowic.
Najlepszą zawodniczką zawodów wybrana została Julia Zmarzły z Jankowic, która we wszystkich turniejach zdobyła największą ilość punktów. W sumie rzuciła 104 punkty swoją skutecznością decydując o wygranych swojego zespołu. Wyróżnione zostały również Anita Buchta ze Świerklan i Sabina Cielanga z Lysek. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć i nie podziękować wszystkim uczestnikom wspaniałej rywalizacji bo to oni byli głównymi aktorami tych dziesięciu turniejów. Przede wszystkim brawa za chęci, wytrwałość i zaangażowanie.
Dekoracji drużyn oraz najlepszych zawodniczek dokonał Grzegorz Potysz Kierownik Referatu Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego w Rybniku. Chcieliśmy jako Uczniowski Klub Sportowy „GRACZ”, organizator całego cyklu X Powiatowej Ligi Koszykówki podziękować dyrektorom, nauczycielom wychowania fizycznego a przede wszystkim Starostwu Powiatowemu w Rybniku za pomoc i wsparcie w organizację oraz współfinansowanie rozgrywek w ramach Powiatowej Ligi Koszykówki Powiatu Rybnickiego. Fundatorem pucharów i medali za pośrednictwem PSZS i UKS-u „GRACZ” było Starostwo Powiatowe w Rybniku.
Szczególne chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować sędziemu Januszowi Kaczmarczykowi, który wspiera nas w prowadzeniu i sędziowaniu turniejów a bez jego udziału te rozgrywki stały by pod dużym znakiem zapytania.
Od października zapraszamy do udziału w następnej edycji rozgrywek Powiatowej Ligi Koszykówki.