Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty !

Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka stał się już tradycją Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne. To wydarzenie rozpoczyna szereg działań w ramach Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Powiatu Rybnickiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. To już piąta edycja konkursu poetycko- recytatorskiego, który nie tylko w piękny sposób integruje społeczność osób zdrowych z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, ale z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i inspiruje młodych i starszych artystów do podążania za piórem naszego poety.
W tym roku miało to miejsce 13 maja w kawiarni „ Stara Piwnica” w MOK w Czerwionce – Leszczynach. Na tę uroczystość przybyli licznie zgromadzeni goście - przedstawiciele władz powiatowych i GiM Czerwionka- Leszczyny, placówek oświatowych, organizacji i instytucji zajmujących się na co dzień osobami niepełnosprawnymi, rodzice, opiekunowie, dzieci i młodzież. Wśród nich byli: Wicestarosta Marek Profaska, Burmistrz GiM Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach Mariola Czajkowska, Kierownik Miejskiej Biblioteki w Czerwionce – Leszczynach Agnieszka Rybka, Rzecznik Urzędu GiM Czerwionka – Leszczyny Hanna Piórecka oraz pomysłodawczyni Turnieju Ewelina Burzyk. Agnieszka Nowak wicedyrektor ZSS w Czerwionce- Leszczynach witając wszystkich zgromadzonych gości dodała „Myślę, że ten majowy tydzień jest doskonałą okazją żeby bliżej poznać osoby niepełnosprawne, zintegrować się, pobyć razem, docenić siebie nawzajem i zauważyć, że każdy z nas jest wartościowym człowiekiem”.
Po tych słowach oddała głos Wicestaroście Markowi Profasce i Burmistrzowi GiM Czerwionki –Leszczyn Wiesławowi Janiszewskiemu, którzy dokonali uroczystego otwarcia IV Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych oraz podziękowali organizatorom tej inicjatywy.
Po części oficjalnej nadszedł czas na prezentację wierszy. Do udziału w konkursie swoje wiersze nadesłali twórcy z całego regionu. Jury w składzie: Irena Woźnica - radna Rady Powiatu, Małgorzata Tkocz – poetka , nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz Aleksandra Pietruszewska dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce – Leszczynach, spośród nadesłanych wierszy wybrało 10 najlepszych, których prezentację usłyszeliśmy w części finałowej. Wsłuchując się w słowa wypowiadane przez młode pokolenie, można było zauważyć, że wiersze często zabarwione były treściami z życia, marzeniami, tymi spełnionymi i niespełnionymi, prozą życia codziennego....
Po wysłuchaniu wierszy, jury udało się na naradę, a publiczność miała w tym czasie okazję wysłuchać utworów Stanisława Krawczyka Patrona Turnieju, czytanych przez pomysłodawczynię konkursu.
Decyzją jurorek:
I miejsce i statuetkę wykonaną przez artystę plastyka Bogdana Szymurę zdobyła Wiktoria Gembalczyk ze Szkoły Podstawowej w Stanowicach,
II miejsce - Agata Hildebrandt z ZSS im. W. Sherborne w Czerwionce – Leszczynach ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy,
III miejsce - Marta Plaza – Kiersztyn , najmłodsza uczestniczka konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czerwionce- Leszczynach, która również otrzymała nagrodę publiczności - kosz słodyczy.
Wszyscy twórcy autorskich wierszy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz drobne gadżety. Nagrodami dla najlepszych były również bony do Empiku oraz Rossmana, a jurorzy i zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe Tomiki autorstwa Stanisława Krawczyka.
Karina Tomasik

 • Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty !_1
 • Author: ZSS Cz-L
 • Hits: 189
 • Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty !_2
 • Author: ZSS Cz-L
 • Hits: 193
 • Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty !_3
 • Author: ZSS Cz-L
 • Hits: 192
 • Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęty !_4
 • Author: ZSS Cz-L
 • Hits: 176

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

 

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

Subregion Zachodni

logo subregion

Powiat w liczbach

polska w liczbach